Během naší cesty jsme projeli Chile, Argentinu, Bolívii, Peru, Ekvádor a Kolumbii. V každé zemi jsme vyfotili místní bankovky. Dle mého názoru jsou zajímavé, protože naznačují, co v dané zemi považují za důležité.
V Jižní Americe jsou bankovky často inspirované přírodou. Nás nejvíc zaujali nové bankovky v Kolumbii a argentinská pětistovka.
Poznámka: Pro detailnější zobrazení fotografií doporučujeme si je otevřít v dalším okně tak, že v galerii kliknete na View full size vpravo dole pod fotkou.
Chile
V Anglii čerstvě zavedli polymerovou bankovku, tady už takové mají všechny. V bankomatech Scotiabank šlo vybírat zadarmo.
Argentina
Argentinské peso je pověstné hlavně svými propady, když přijde krach ekonomiky. I když ekonomika zrovna nekrachuje, je inflace vysoká. Bankovky bývají popsané, na jedné jsme našli stížnost: “Ajajaj, dolar stojí 5000 pesos!”. Možná kvůli nestabilitě pesa žijí Argentinci ze dne na den a nevadí jim utrácet – veškeré úspory v pesos stejně přijdou v niveč s další ekonomickou krizí!
Z bankomatu šlo vybrat maximálně 2000 pesos s mastným příplatkem necelých 100 pesos.
Bolívie
Bolívie byla nejlevnější ze zemí Jižní Ameriky, které jsme navštívili. A výběry z bankomatu byly vždy zdarma. Občas může výběr z bankomatu ohrozit výpadek proudu 🙂 , jak se nám přihodilo v Coroicu. Kájka namačkala pin a částku a pak se bankomat odmlčel…zřejmě se v celém městě vypnul proud. Potíž byla v tom, že kartu bankomat po zběsilém mačkání červeného tlačítka vydal, ale peníze pouze zaúčtoval, ale už nevydal. Anglické banky naštěstí řeší tyto záležitosti bez potíží a peníze nám vrátili.
Peru
Kolik stojí to pivo? Čtyři slunce! 🙂
V Peru se platí soly, tedy v překladu slunce. Všimněte si mince 5 solů – nejhezčí mince, co jsme na cestě potkali inspirovaná geoglyfy z Naska. Výběry z bankomatů byly většinou zadarmo.
Ekvádor
V Ekvádoru zavrhli svojí originální měnu Sucre a dnes platí dolary. Takže stejně jako v USA, až na mince. Některé bankomaty mají výběry zadarmo, například Banka Pichincha.
Kolumbie
Kolumbie je v procesu změny starých bankovek na nové, takže jsou momentálně v oběhu oba typy. Ty nové, přírodou inspirované bankovky, se nám opravdu hodně líbily. Mince zobrazují želvu karetu obecnou (la tortuga caguama), v přírodě sytě zbarvenou žábu (la rana cristal), papouška Aru (la guacamaya bandera), rostlinu v češtině zvanou klejovka (el frailejon) přizpůsobenou drsnému klimatu vysokohorského párama, a medvěda brýlatého (el oso de anteojos).
Nejnovější 50 000 bankovka, kterou se nám podařilo získat z bankomatu až v závěru cesty, vzdává čest spisovateli Gabrielu García Marquezovi. Tento kolumbijský spisovatel získal roku 1982 Nobelovu cenu za literaturu. Jeho nejznámějším dílem je román Sto roků samoty, publikovaný poprvé v roce 1967. Na druhé straně této bankovky jsou vyobrazeni původní indiánští obyvatelé Tayrona a centrum jejich kultury Ciudad Perdida (Ztracené město nacházející se na severu Kolumbie). Bankomaty byly většinou zadarmo.